Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Одна з найстаріших дерев’яних церков Галичини та її легенди

Бачите на першому фото малесеньке кругле віконечко над великим вікном? Так от воно ще зберігає у собі таємницю 15 століття. Уявляєте, скільки всього відбулося за цей час?!
Але почнемо по порядку.
Церкву Успіння Пресвятої Богородиці у Глинянах вважають однією із найстаріших дерев’яних церков Галичини. Адже її стара частина походить з кінця XIV – початку XV ст. Є версія, що таких храмів у світі збереглося всього шість. Один із них – у Глинянах. І ми зараз все побачимо.
Глиняни сьогодні – маленьке містечко на Львівщині. Тут проживає менше трьох тисяч жителів. Фактично, воно вже перетворилося на звичайне село. Особливим його роблять лише унікальні старовинні храми, що нагадують про величну колись історію королівського міста з Магдебурзьким правом від 1397 року.
Старовинна дерев’яна церква багато бачила і пережила за свій вік.
Кажуть, сюди приходив помолитися за щасливу долю українського народу гетьман Іван Мазепа. А два старезні ясени на подвір’ї церкви посадив сам Богдан Хмельницький.
– Правда це чи красива легенда, тепер важко сказати, – розповідає нам настоятель храму отець Андрій Лукачик. – Але існують факти, що підтверджують унікальність нашої церкви.
Наприклад,
1886 року у Глинянах сталася велика пожежа, згоріли всі будівлі містечка, а церква залишилася неушкодженою. Уявляєте: дерев’яна церква! Хіба не чудо?!
А 1936 року церква у Глинянах стала особливо відомою завдяки самовідновленню і позолоченню запрестольної ікони Розп’яття Ісуса Христа.
За легендою глинянцям цю ікону подарував 1648 року гетьман Богдан Хмельницький, коли приїздив сюди помолитися перед штурмом Львова.
Впродовж 1936-1939 років тут відбулося багато зцілень хворих, про що записували в спеціальні книги.
В радянський час старовинна церква довго стояла зачиненою, потім був музей. Нарешті, з 2011 року унікальна пам’ятка архітектури належить громаді
Української греко-католицької церкви.
Глиняни – дивовижне містечко. І дерев’яна церква 15 століття надає йому особливої історичної цінності.
Антоніна Палагнюк