Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

НАЙЦІКАВІШІ ТРАДИЦІЇ НА ІВАНА КУПАЛА

Свято Івана Купала – одне з найдавніших і сягає корінням ще часів язичництва, коли люди поклонялися нехристиянському пантеону богів.

Купайло було святом молоді і ним закінчувався літній сонячний цикл календарних язичницьких свят. Після того, як українці прийняли християнство, це свято трансформувалося у церковне і почало називатися святом Івана Купала. Це пов’язано з днем народженням Івана Хрестителя – 7 липня. Шляхом накладання одних традицій на інші, багато з них збереглися ще з тих прадавніх часів. Тут зібрані найцікавіші та найколоритніші традиції свята Івана Купала, які передавалися нашими предками.

Купальський вогонь та вогняне колесо-сонце

Святкування Івана Купала починається ввечері, коли розпалюють купальський вогонь, який має горіти цілу ніч до самого сходу сонця. Він символізує собою сонце-зародок у материнській утробі. Перед запаленням вогнища чотири чоловіки зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає чотири пори року, а потім всі сходяться до хмизу і запалюють вогнище, яке символізує “сонячне сплетіння”.

Пошук міфічного цвіту папороті

Вважалося, що саме у купальську ніч розквітала чарівна вогняна квітка папороті, яка дарує щастя. Під щастям люди розуміли всеосяжні знання, незліченні скарби, вдачу у стосунках, великий врожай, захист від злих сил, чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала квітку щастя. Зазвичай шукати цвіт папороті ходили парами, тому, окрім скарбів, багато людей намагалися таким чином знайти своє кохання.

Гадання дівчат на вінках

Згідно з традицією, дівчина мала зібрати 12 різних видів рослин і з них зробити собі вінок, а потім пустити його по воді. Якщо вінок потонув, це означало, що дівчина не вийде заміж в цьому році. Якщо ж він відплив від берега, то її наречений вже зовсім близько, навіть ходить десь біля берега.

Перестрибування через багаття

Коли сонце сідало, молодь розпалювала величезне багаття і пари, тримаючись за руки, стрибали через нього. Це також було певним гаданням, оскільки якщо хлопець із дівчиною перестрибували багаття, не розтуляючи рук, то їм судилося бути разом, якщо ж у них це не виходило, вважалося, що довго їм разом не бути. Також пара, яка стрибнула вище всіх, мала б бути найщасливішою.

Ніч без сну

Цієї ночі, яка є найкоротшою в році, не можна спати, оскільки починає оживати та стає більш активною всяка нечисть – чаклуни, відьми, русалки, водяники, лісовики, перевертні тощо. Тому люди мають бути завжди напоготові. Проте обов’язковими є купальські купання в озерах або річках, бо вважається, що в цю ніч нечисть покидає їх.

Свято Івана Купала призначалося не тільки для відгону темних сил, які саме в цю ніч через зменшення світлового дню ставали більш сильними. Дивлячись на деякі традиції в цю чарівну ніч, можна зробити висновки, що це святкування мало й певний шлюбний характер, оскільки в багатьох місцях України в гуляннях брала участь в основному молодь. Саме в ніч на Івана Купала парубки та дівчата знайомилися та «вибирали» собі суджених. Можливо, й нині святкування Івана Купала іноді допомагає молоді знаходити своє щастя…

Христина Вєлікова