Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Лесь Курбас: як знищували мислячих та талановитих

Про нього сьогодні нагадує “Молодий театр” та “Березіль”, адже саме він був засновником цих театрів в Україні, про які зараз знає кожна освічена людина.  Вклад Леся Курбаса у розвиток модерного українського театру прирівнюють до вкладу видатних європейських режисерів, але, на жаль, через сталінський режим реалізувати до кінця свій потенціал у житті йому не вдалося.

Про особисте

Мало хто знає, що, на відміну від діяльності актора та режисера, перше кохання Курбаса ледь не позбавило його життя…. Покохавши дружину режисера театру, в якому він грав, Лесь вирішив покінчити життя самогубством та вистрілив собі у серце. Куля пройшла через груди і зупинилася у серці.

Результат пошуку зображень за запитом "лесь курбас"

На щастя, життя дало йому ще один шанс, який він використав для розвитку української культури. Тож решту своїх років Лесь Курбас прожив із кулею в серці, адже якби він її вилучив, то загинув би.

Вирішив присвятити себе  режисурі і створив “Молодий театр” і розпочав усе з “білого листа”…

Тут же ж Курбас зустрічає своє друге кохання, і розуміє, що він не втратив, а знайшов “частинку себе”. Молода балерина Валентина Чистякова під керівництвом Леся стала однією з найвідоміших актрис у Києві. Разом пара прожила 18 років, поки Курбаса не зустріла смертельна участь….Але почати все з “білого аркуша” – не значить, що в житті не буде випробувань…Через кілька років після спільного життя Валентина закохується в найкращого актора театру Курбаса. Закохані дуже страждали, бо вони не хотіли завдавати болю Лесю Курбасу, і вирішили кинутись з моста. Молодий актор захотів першим піти на цей крок, а Чистякова втратила свідомість, так і не стрибнувши. Коханий Валентини загинув…

Творчий внесок, нелегка доля та вбивство Леся Курбаса

Лесь Курбас родом із Львівщини (місто Самбір, 25.02.1887). Батьки – актори Степан та Ванда Курбаси, які, втім, не зважаючи на малі статки, спромоглися дати синові хорошу освіту: він навчався у Тернопільській гімназії, у Віденському та Львівському університетах, тому й увібрав у себе пласти європейської культури.

Результат пошуку зображень за запитом "лесь курбас"

Згодом здійснилась його мрія – став працювати у Наддніпрянській Україні, в театрі Садовського (Київ). Організував студію молодих акторів, з якої виріс згодом Молодий театр.

Був також відповідальним секретарем тижневика «Театральні Вісті» (1917).

В 1919 працював режисером Київського оперного театру «Музична драма».

Лесь Курбас був засновником спочатку політичного (1922—1926), а потім і філософського (1926—1933) театру в Україні. У виставах свого філософського театру «Березіль» (Харків) Курбас змальовує всесвіт, де головним стає особлива довіра до життя людини у всіх його суперечностях. В листопаді 1922 у Києві в державному народному театрі відбулася прем’єра вистави Тараса Шевченко «Гайдамаки» (режисер Л. Курбас).

Творчі тандеми з драматургом Миколою Кулішем (1892—1937) і художником Вадимом Меллером (1884—1962) були для нього дуже успішні.

Але – не в розумінні радянських критиків. Проти Леся Курбаса були висунуті звинувачення в «похмурості», викривленні оптимістичної радянської дійсності. Він, у свою чергу, вбачав свою творчу місію ще й у боротьбі зі спрощенням та вульгаризацією мистецтва.

Загибель

Заарештовано 26 грудня 1933 у Москві, відправлено етапом до Харкова та вислано на будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, на Медвежу Гору, а потім – на Соловки. 9 жовтня 1937 засуджено до страти. 3 листопада 1937 його було розстріляно в урочищі Сандармох, а 1957 року посмертно реабілітовано.

Радянська влада не пробачала індивідуальність і безжально вщент руйнувала життя тих, хто насмілювався бути мислячим. Інакшим …

 

Арпіне Кочарян