Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Книш – старовинна українська святкова страва

I зараз миттю всі пустилися

Горілку, м’ясо куповать,

Хліб, бублики, книші вродились,

Пійшли посуди добувать”

(Іван Котляревський, “Енеїда”)

Українська кухня – унікальна та надзвичайно смачна, багата різноманітними стравами. Вона визнана однією з кращих у світі за версією туристичної спільноти Yonderbound. Але варто пам’ятати, що наша кухня не обмежується лише борщем та варениками. Є й багато інших цікавих страв, які почали забуватися та поступово пропадати з наших столів. 

Наприклад, книш. Смачна, але нині забута страва, яка являє собою пиріг або невеликий пиріжок із запеченим по поверхні або всередині начиння: сиром, шкварками, цибулею, варенням та іншим начинням.

Поки бабуся спече книші — у дідуся не буде душі (українське народне прислів’я).

На Заході України книшем називали пиріг, начинений гречаною кашею і товченою картоплею. Саме картопляний книш вважався традиційною стравою на Святий Вечір.

 Книш був невід’ємною частиною Різдвяних свят. Такими пирогами пригощали колядників. Їх як гостинець приносили родичам на різдвяні свята. Книші також дарували діти своїм бабам-повитухам.
Смакували такі пироги, як правило, з борщем, грибною юшкою, журом чи капусняком. Їх також можна подавати з молоком, бульйоном, або насолоджуватись просто так в якості смачного перекусу.

Також існував солодкий варіант страви, з фруктами, ягодами та домашнім сиром. Такий варіант страви можна подавати до чаю, кави та інших напоїв.

Історія захопливого і водночас простого процесу приготування цієї страви дійшла до наших днів: з готового розчинного тіста ліпили паляничку та надавали їй форму кола, вмочували в олію ложку та надрізали нею по краю хлібини. Після цих кроків отримували з боків поділене на частини тісто, яке називали «пелюстками», зазвичай таких виходило п’ять або сім. Їх витягували, загинали до середини хлібини й притискали ложкою. Іноді замість ложки брали маленьку чарочку, вмочували її вінця в олію й відтискали п’ять-сім печаток, щоб олія затрималася у борозенках. Іноді під «пелюстками» книші начиняли смаженою на олії цибулею.

Великою перевагою цієї страви є простота інгредієнтів та легкість приготування. У будь-якої господині знайдеться борошно для основи та крупа/овочі для начинки, усі ці продукти досить розповсюджені та бюджетні. Головне – лише бажання приготувати смачний обід або вечерю. 

Нині в Україні книші найбільше поширені на території Полісся. Багато ресторанів і кафе Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської та Сумської областей пропонують спробувати цю страву.

Недарма кажуть, що кухня – це душа народу. Наші предки володіли надзвичайними знаннями з приготування найрізноманітніших страв, використовуючи прості легкодоступні продукти. Ми маємо пам’ятати та поважати знання (в тому числі й рецепти), які вони залишили майбутнім поколінням, щоб берегти культурну спадщину нашої нації.

Марія Середа