Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ІВАНУ ЮЩУКУ 85! ЗА КУЛІСАМИ ЮВІЛЕЮ…

Оплески, виступи і багатоголосе «Многая літа» – це так Музей літератури віншує патріарха українського мовознавства Івана Ющука з 85-річчям. Дмитро Павличко глибоко аналізує найгрунтовнішу працю майстра, яка виводить коріння нашої мови з 6 століття, а потім дарує другові вірша. Звучить хор, освітяни передають від школярів колоски і дуже трепетний сувенір «серце» мови… Вітання, квіти, відзнака – Орден Кирила і Мефодія, і навіть якийсь чудернацький фруктовий букет… А трошки відсторонено і скромно все це приймає Іван Ющук – глибокий мовознавець, літературознавець, перекладач, громадський діяч, професор, автор десятків новаторських підручників з української мови для шкіл та вишів, дослідник голодомору, лауреат премій Бориса Грінченка, Івана Огієнка, Дмитра Нитченка. Все це про нього – Івана Пилиповича Ющука! Все? Та ні, не все) 

  

За кулісами ювілею СловОпис дізнавався секрети такого невичерпного таланту майстра. «Він встає дуже рано, о 4 і відразу сідає за комп’ютер, – розповідає дочка Лариса Кублій. – Дуже багато працює, пише підручники, статті. Також велика увага законотворчості. Лягає десь о 21, але загальна тривалість робочого дня величезна». А ще професор і видатний вчений дуже доступний, завжди відгукується на запрошення відвідати школу. Скажімо, нещодавно їздив до дітей в Кіровоградську область. Любить борщ та товчену картоплю, сам теж готує. Внук Михайло каже, що в діда одне захоплення і одна любов – мова! Та все ж знаходимо й інші – як завесніє, Іван Ющук їде на дачу – саджати городину, квасолю. Дача рятувала його і від радянської рутини. Тут він написав свої підручники, вмів абстрагуватися та працювати на виплекану ідею. І от нюанс! Ми роздобули для шанувальників вченого ще одну ексклюзивну деталь! Виявляється, любить Іван Ющук майструвати меблі. Столи, шафи і навіть ліжка на дачі зробив власноруч. У спадок від свого батька столяра перейняв цей рідкісний нині талант.
Многая літа, дорогий Іване Пилиповичу! Нехай з-під Вашого пера вийде ще не одна книга во славу нашої рідної української, нехай сторицею воздасться Ваш великий труд на її ниві.

 Підготувала Мар’яна Ангелова