Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЯК УКРАЇНА НАДИХАЛА ВІДОМОГО КОМПОЗИТОРА ФЕРЕНЦА ЛІСТА НА ТВОРЧІСТЬ

Україна завжди приваблювала шанувальників мистецтва та творчих особистостей, і відомий угорський композитор та піаніст 19 століття Ференц Ліст – не виняток.

У 1847 році з концертами він відвідав чимало українських міст, серед яких: Київ, Житомир, Немирів, Бердичів, Кременчук, Одеса, Миколаїв та Кропивницький (тоді місто називалось Єлисаветград).

Найбільш історичним, звичайно ж, став його візит до Києва, адже тут він зустрів своє кохання.

Перший виступ Ференца Ліста у Києві відбувся у найбільшому на той час залі міста – в Контрактовому будинку на Подолі. Квитки на його концерти розбирали вмить, за що артист отримав немалий гонорар, але через свою пристрасть до карт майже всі гроші залишив на гральному столі.

У залі університету св. Володимира (зараз це зал Червоного корпусу Національного університету ім. Т. Шевченка) Ференц Ліст провів свій другий та третій благодійні концерти (збирав кошти для дітей-сиріт). На одному з них познайомився з княгинею Кароліною Вітгенштейн: у той час, коли квиток коштував рубель, вона пожертвувала 100, чим і привернула увагу артиста.

Ференц одразу вирішив познайомитись із княгинею, тоді він навіть не здогадувався, що невдовзі закохається в неї. Кароліна Вітгенштейн була вродливою та освіченою молодою жінкою, чудово розбиралась в музиці та знала кілька мов. Того вечора вона запросила композитора до свого маєтку у Воронинці на Поділлі. І Ференц його відвідав, і вони з Кароліною стали коханцями.

Після туру українськими містами композитор знову повернувся у Воронинці, де пробув кілька місяців та встиг написати одні з найвідоміших композицій на теми пісень: «Ой, не ходи, Грицю», «Віють вітри, віють буйні»; фортепіанні п’єси «Думка»; цикл «Колоски Воронинець» («Українська балада»), за твором Віктора Гюго написав симфонічну поему «Мазепа» та інші.

Покидаючи маєток, Ференц залишив Кароліні листа, в якому зізнавався в коханні. На той час їй було 28 років, вона була одружена й мала десятирічну доньку.

Але це її не зупинило, і через деякий час Кароліна покинула чоловіка та маєток, і поселилася разом із композитором та донькою в Німеччині. Довгий час вона не могла отримати дозволу на розлучення, адже була католичкою і офіційне розлучення міг дати лише Папа Римський та цар Микола Перший.

Лише через багато років Кароліна нарешті отримала дозвіл на розлучення, та весілля з композитором не відбулось, адже останні роки пара жила порізно. Кароліна у Римі, а Ліст, прийнявши духовний сан, у Ватикані. Навіть на відстані вони продовжували спілкуватися, а Кароліна до кінця життя залишалась головною музою композитора.

Життя Ференца Ліста обірвалося у 1886-му році, йому було 74. Кароліна пережила маестро всього на пів року.

В історії назавжди залишиться спогад про те як Україна змінила життя відомого угорського композитора Ференца Ліста, адже саме тут він знайшов своє кохання та головну музу всього життя.

 

Єлизавета Трум,

студентка Інституту журналістики Університету Грінченка