Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ЕКОЛОГІЯ: ЧОГО ОЧІКУЄМО ТА КУДИ РУХАЄМОСЬ

5 червня людство святкує Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Тож пропонуємо наш огляд про екологічні процеси у світі та Україні.

Як екологічні проблеми загрожують безпеці людства

У 2020 році у світі відбуватимуться суттєві зміни в політиці та економіці, тому людство як ніколи потребує того, щоб світові лідері та великі компанії нарешті об’єднались заради покращення клімату й екології. Про це говориться в щорічному звіті про глобальні ризики Всесвітнього економічного форуму.

У звіті, який готували понад 750 міжнародних експертів, зазначається, що геополітична турбулентність робить світ дуже вразливим та приводить до суперництва між найбільшими державами в той час, як світові лідери мають «терміново сфокусуватись на спільній роботі для боротьби із загальними ризиками».

78% експертів вважають, що політично нестабільна ситуація може призвести до катастрофічних умов, таких як кліматична криза, скорочення біологічного різноманіття та рекордне вимирання видів.

Вперше з моменту початку випуску щорічного звіту про глобальні ризики, всі топ-5 найбільш ймовірних ризиків, які загрожують планеті в наступні 10 років, мають стосунок до екології. У переліку основних ризиків експерти називають екстремальні погодні умови, які призведуть до гибелі людей та матеріальних збитків, провал політики усунення наслідків кліматичних змін, антропогенний збиток навколишньому середовищу та екологічні злочини, втрата біорізноманіття та руйнування екосистем, а також масштабні стихійні лиха – землетруси, цунамі, виверження вулканів та геомагнітні бурі.

Найбільше через сучасний стан екології переймається молоде покоління. У звіті вказано, що 90% опитаних молодих людей приділяють увагу екологічним проблемам. У той час як серед старшого покоління лише 67% опитаних респондентів вважають ці питання важливими.

До слова, діяльність людини вже призвела до вимирання 83% всіх диких ссавців та половини рослин. Це загрожує системам харчування та охорони здоров’я.

Як людство відчує свій вплив на екологію вже цього літа?  

Згідно з прогнозами метереологічної служби Великобританії на 2020 рік, середні показники температури повітря на Землі збільшаться ще на один градус по Цельсію. Це означає, що людство робить ще один крок до глобального потепління.

Окрім цього, експерти стверджують, що літо 2020 буде найсухішим за всю історію людства.

Як влада України бореться із забрудненням навколишнього середовища?

Згідно із законом про Державний бюджет на 2020 рік, усього на охорону природи планують витратити близько 8 млрд грн. Основні видатки — це охорона та використання природних ресурсів, ліквідація забруднень, збереження заповідного фонду, утилізація відходів, наукові дослідження. Зупинимось на основних пунктах закону.

  • Захист водних ресурсів. Основні цілі – зниження рівня забруднення вод, поліпшення їх екологічного стану та забезпечення потреб економіки водними ресурсами. Проте населенню України буде важко зрозуміти прогрес досягнення таких цілей, оскільки дані про наявний та цільовий рівні забруднення відсутні.
  • Збереження заповідного фонду. Успішністьцього пункту вимірюватимуть за рівнем збереження видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги. Це основна ціль програми. Завдяки цій програмі у 2020 році буде створено два заповідники загальною площею понад 40 тис га.
  • Охорона та захист лісів. Основні цілі— збереження видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги, приживлюваність лісових культур, збільшення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг порівняно з 2018 роком. Проте ні площа таких насаджень у 2018 році, ні площа їх збільшення не вказані.
  • Зменшення шкідливих викидів в атмосферу. Планується утеплення приміщень закладів соціального забезпечення і розвиток міжнародного співробітництва з питань зміни клімату.

Ми сподіваємось, що уряд правильно використає бюджет, який було закладено на відповідні програми, та будемо стежити за результатами їх роботи.

Стан екології залежить від кожного з нас!

Друзі, варто пам’ятати, що екологія потребує нашої допомоги і допомогти їй можна навіть дрібницями: не смітіть на вулицях, не розводьте багаття в лісах, ходіть до крамниць з багаторазовими торбинками та сортуйте сміття вдома. Якщо людство буде дотримуватись навіть таких простих правил, ми зможемо суттєво покращити стан екології.

Тарас Гузь,

студент Інституту журналістики Університету Грінченка