Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ – АННА ЯРОСЛАВНА СТАЛА КОРОЛЕВОЮ ФРАНЦІЇ

Наймолодша донька Київського князя Ярослава Мудрого – Анна – коронувалась на французький престол як дружина короля Генріха I Капета 19 травня 1051 року. Тому цього дня урочисто вшановують пам’ять королеви, уродженки України.

Історія її життя та походження надзвичайно цікава й водночас таємнича, овіяна чудовими легендами, архівними свідченнями, загадками й народними переказами. Достеменно відомо, що вона народилася в сім’ї князя Ярослава Мудрого, а її матір’ю була його друга дружина, Інгігерда, донька шведського короля Олафа Шетконунга.

Анна увібрала в себе світобачення двох далеких і водночас близьких частин Європи – католицької середньовічної Франції напередодні хрестових походів, та Київської Русі в часи її величності і розквіту.

У середині XI ст. Київська Русь встановила дружні відносини з Францією. Близько 1044-го до Києва прибули представники французького посольства просити руки князівни Анни Ярославни. Поблизу Франції не було принцес королівської крові, які не перебували в дуже близькій спорідненості з Генріхом. Церква боролася з кровозмісними шлюбами.  Та ще й король шукав підтримки Ярослава Мудрого в боротьбі проти Священної Римської імперії.

Приїхавши до Франції, щоб стати королевою, Анна Ярославна привезла з собою старовинне Євангеліє, яке було написане кирилицею. Французи так були здивовані цією мовою, що вважали його за «письмена ангелів». Вона також народила йому 4 дітей: Філіпа, Емму, Роберта та Гуго. Старший син був королем Франції протягом 48 років. Починаючи з XVI століття на цьому Євангеліє присягали французькі правителі. Усі наступні французькі королі були нащадками Анни Київської.

Її історичну постать увічнили в літературних творах і кінематографії. У п’єсі Івана Кочерги під назвою «Ярослав Мудрий», в романі Павла Загребельного «Диво» , у повісті Івана Филипчака «Анна Ярославна – королева Франції» та інших.

Щороку 5 вересня королеву Анну поминають у заснованій їй церкві міста Санліс у Франції. Перший пам’ятник був відкритий у Санлісі в 2005 році, другий – у 2018 році.

27 вересня 2013 року українська Єпархія Святого Володимира в Парижі на чолі з єпископом Борисом (Ґудзяком) на кошти, пожертвувані українцями з України, Франції, Англії, Сполучених Штатів, Канади, придбала церкву в Санлісі з метою перетворення її на діючий храм УГКЦ, при якому тепер діє культурний центр Анни Ярославни.

Так звана ідеологічна машина «руського міра» постійно хоче «присвоїти» собі цю відому світові історичну постать, так само як і її батька – Ярослава Мудрого, що може викликати лише сміх та подив.

Інформацію підготувала

Валерія Бондаренко