Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

День сміху: історія свята – таємниця за сімома замками

Сміх продовжує життя — цей факт давно встановили вчені. Тож 1 квітня подовжує людське життя на дуже-дуже багато років. Чи  десятиліть. Чи навіть століть.  Тому необхідно використовувати цю унікальну можливість і наблизитись до вічної молодості, шануючи День сміху. Саме так чинили досі у всьому світі.

Але, що цікаво, історія виникнення цього свята — таємниця за сімома замками. Деякі історики схильні думати, що спочатку 1 квітня святкувалось в багатьох країнах як день весняного сонцестояння. Тож у ці сонячні дні намагалися жартувати, веселитись, дивувати всілякими витівками.

Трохи історії. 16 століття. До того як Карл IX реформував у Франції календар з Вікторіанського на Григоріанський, новорічний тиждень тривав із 25 березня по 1 квітня.

І протягом усього тижня французи веселилися від душі. Пізніше, не дивлячись на привнесені зміни в календар, окремо взяті консервативні французи продовжували святкувати новорічний тиждень за старим стилем. Інші, навпаки, сміялися й кепкували з них, даруючи жартівливі подарунки та називали необізнаних квітневими дурнями.

Ще одна версія цього свята пов’язана з історією приготування страви з риби для неаполітанського короля  Монтерея. Вона йому так сподобалася, що він забажав повторити куштування тієї страви через рік на те ж святкування, але, не знайшовши саме таку рибу, кухар вирішив приготувати йому схожу рибу аналогічним чином. Однак повелитель помітив підміну і дзвінко розсміявся. І, згідно з легендою, так і народилась традиція жартувати 1-го квітня.

І ось уже протягом багатьох століть практично у всіх країнах світу жартівники не втрачають можливості посміятися над своїми друзями 1 квітня.

Кожна країна має свої традиції жартів цього дня.

Наприклад, в Англії святкування Дня дурня почалося з великого обману. 1 квітня 1860 англійці отримали запрошення прибути в Тауер (історичний центр міста Лондону) на церемонію “умивання білих левів”.

У призначений час натовп людей зібрався біля воріт замку, але незабаром городяни зрозуміли, що їх колективно розіграли. Тому англійці не полишають цієї традиції та з розмахом розігрують своїх друзів.

А от у США 1 квітня  особливо поширені маленькі нешкідливі жарти типу “ в тебе шнурок розв’язався ”.

В Україні вважають, що перше квітня було пов’язане з народним повір’ям. Саме в цей день прокидався злий біс. А для того, щоб він не дуже завзято брався за наведення порядку в хаті, його вводили в оману жартами і дурницями, жертвами якого ставали домочадці. А незаміжні дівчата обманювали хлопців, щоб крутити майбутнім чоловіком.

Та й досі найпопулярнішими розіграшами залишаються в нас жарти про «білу спину», «риб на спині», всілякі приколи по телефону, смс та в месенджерах. Головне — щоб жарти були добрими і піднімали всім настрій. Зараз це неабияк актуально!

Альбіна Блідар