Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

Чому важливо спілкуватися українською

З 16 січня 2022 року, згідно з чинним законодавством, загальноукраїнські та регіональні друковані ЗМІ в Україні повинні видаватися державною мовою.

Це означає, що зовсім скоро всі газети та журнали, а також наукові довідники ми будемо читати лише рідною мовою. Таке рішення можна лише вітати, хоч його й довго довелося чекати.

Мова – одна з найважливіших ознак кожної нації.

Українська мова — одна з найбагатших мов світу.

Словники української мови свідчать про 134-170 тис. слів. Та деякі дослідники стверджують, що картотека нашої мови в Інституті української мови налічує понад 2 млн. слів! Це справжнє багатство!

Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського українська  була прирівняна до літературної мови. Ось чому Котляревського  вважають основоположником нової української мови.

За два століття наша рідна мова зазнала багато поневірянь, та все-таки вистояла! І продовжує розвиватися.

Загалом процес українізації населення останнім часом активно розвивається.

Та все це стосується, так би мовити, академічного тлумачення.  Але не секрет, що існує така проблема: на уроці чи лекції звучить чудова рідна мова, а як тільки продзвенить дзвінок на перерву ― кожен спілкується як хоче…

То як же мова нашого звичайного спілкування? Чому так важко деяким українцям перейти на рідну мову в буденному житті і побуті? І що треба робити, щоб пришвидшити цей процес?

Ось декілька порад:

Почніть писати винятково українською. Наприклад, ділові листи, або пости в соцмережах.Не соромтеся , якщо ви наразі не надто досконало вмієте говорити українською. Єдиний спосіб оволодіти мовою – це регулярно її застосовувати. Що більше ви говоритимете українською, то легше й краще вам це вдаватиметься.

Коли шукаєте щось в інтернеті, шукайте спочатку українською.

Якщо не можете поки українізуватися самі, українізуйте своїх дітей. Купуйте їм українські дитячі книжки, показуйте україномовні мультики. Всіляко передавайте їм любов та повагу до української мови, історії, традицій, культури.

Коли перебуваєте за кордоном ― намагайтесь розмовляти між собою українською.

Мова – це найдивовижніше явище у світі, створене людством за всю його історію. Скільки нерозгаданих таємниць, яка неповторна краса і могутня сила криється, здавалося б, у найпростіших словах… Справді, генетичний код…

Ось  як геніально про це сказав Тарас Шевченко:

Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється-ожива,

Як їх почує!..

Читаймо українською! Спілкуймося українською! Співаймо і жартуймо українською! Тільки так можна зберегти і примножити той скарб, що нам дістався ― рідну мову.

Антоніна Палагнюк