Українська - сучасно і своєчасно! Проект Університету Грінченка

4 квітня народилася українка з неймовірним голосом Квітка Цісик

Поки американці насолоджувались її творчістю, українці пізнали її голос лише посмертно. Донька львівського скрипаля, голосом якої захоплювався увесь американський шоу-бізнес ХХ століття. Українська квітка, що народилась у Нью-Йорку. Так, це все про одну людину – Квітку Цісик.

Родина легендарної співачки була знатною та входила до кіл львівської інтелігенції. Однак, в часи радянської окупації довелося рятуватись. У 1949 році сім’я опинилась у США, де зовсім згодом (у 1953 році) світ побачив талановиту Квіточку, якій з дитинства прищеплювали любов до всього українського.

Кейсі. Саме так її звали в шоу-бізнесі. Ні, вона не знехтувала своїм корінням. Просто українська винахідливість передається спадково. Оскільки повне ім’я співачки було Квітослава Цісик, з’явилося оригінальне скорочення Кейсі (перші літери імені та прізвища – Kvitka Cisuk), яке було на вустах кожного американця.

Колоратурне сопрано – секрет успіху Квітки. Здавалося, що у її голосі можна було почути звучання скрипки. Експерименти, варіації та сміливість дозволяли гратись із різними музичними стилями – від оперного співу до попсових пісень, які однаково заворожували у випадку Квітки. Унікальністю американки українського походження було вміння співати «білим голосом» – техніка, якою володіють у карпатських селах.

Як і в кожного в житті, у Квітки Цісик стався трагічний етап – смерть батька, після якого було чимало життєвих викликів. Чим могла, тим і заробляла: співала в нічних клубах, записувала звукові доріжки для різних компаній. Наполегливість та талановитість – те, що дозволило стати Квітці найдорожчою і найвідомішою виконавицею джинглів для рекламних роликів. За допомогою її витонченого співу свій імідж створювали корпорації ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald’s, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola.

Пісня «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик змусила компанію «Форд» дарувати їй автомобілі. Співробітники «Форд» підрахували, що голос Цісик слухали більше 22 мільярдів разів, а це у кілька разів більше, ніж населення Землі.

«Ти осяюєш моє життя» – пісня, яку виконала Квітка в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року». Але як то буває у шоу-бізнесі, через конфлікт із режисером фільму її прізвище вирізали із титрів.

Два україномовних альбоми «Квітка» (1980) та «Два кольори» (1989), випущених власним коштом і з допомогою найкращих музикантів Нью-Йорка та найрідніших людей, матері та сестри, обійшлися Квітці у понад 200 000 доларів. Нагородою стало у 1990 році номінування на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До українців же записи потрапляли здебільшого контрабандою: люди перезаписували пісні і передавали один одному.

Після всього сказаного виникає єдине питання: а  чи була сама Квітка в Україні? Була. Таємно. Один раз у житті 1983 року. Своїх пісень вона так і не почула на батьківщині мами і тата. У Радянській Україні на Квітку Цісик була заборона, бо виконувала пісні УПА та січових стрільців. Та і мрії про концерт у вже незалежній Україні так і залишились мріями.

Майже 45 років – за цей час вона встигла багато, але не все, що змогла. Двічі одружена з музикантами-американцями. Народила сина Еда-Володимира, який теж поєднав життя із музикою.

Рак молочної залози, з яким боролась протягом 7 років Квітка, і від якого також померли мама і сестра, не дав реалізувати все задумане.

Такою була Квітка-Кейсі Цісик – унікальною, працьовитою та по-українськи багатогранною.

Яна Чепурнова